Nigeria po lufton me përmbytjet më të këqija të dekadës së fundit, me mbi 300 vdekje në vitin 2022, nga të cilat të paktën 20 këtë javë, ndërsa autoritetet thanë se situata ishte “jashtë kontrollit tonë”.

Përmbytjet në 27 nga 36 shtetet e Nigerisë dhe kryeqytetin prekën gjysmë milioni njerëz, duke shkaktuar 100,000 të evakuuar dhe më shumë se 500 të plagosur, tha Agjencia Kombëtare Nigeriane e Menaxhimit të Emergjencave për ‘The Guardian’ online.

Përmbytjet kanë shkatërruar gjithashtu mijëra hektarë tokë bujqësore, duke përkeqësuar frikën e një ndërprerjeje të furnizimit me ushqime në vendin më të populluar të Afrikës.

Përmbytjet ndodhin në Nigeri çdo vit, shpesh për shkak të moszbatimit të udhëzimeve mjedisore dhe infrastrukturës së pamjaftueshme. Autoritetet fajësojnë për përmbytjet e këtij viti ujin e tejmbushur nga lumenjtë lokalë, reshjet e pazakonta dhe çlirimin e ujit të tepërt nga diga Lagdo në Kamerunin verior fqinj.

Dje, agjencia nigeriane e menaxhimit të fatkeqësive lëshoi ​​alarmin për një duzinë shtetesh duke folur për “pasoja serioze” në javët e ardhshme pasi dy diga në vend filluan të vërshojnë.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb