Të paktën 95 persona u plagosën kur dy trena u përplasën të hënën në mëngjes në jug të kryeqytetit të Tunizisë.

Përplasja ndodhi në zonën Jebel El Jloud, afër stacionit kryesor të Barcelonës që ndodhet në zemër të Tunisit. Të dy trenat u goditën në të njëjtën linjë hekurudhore, tha Samir Oueslati, drejtor rajonal i Mbrojtja Civile në Tunis.

Shumica e të plagosurve vuanin nga fraktura dhe mavijosje dhe nuk kishte të vdekur, tha zëdhënësi i Mbrojtjes Civile Moez Triaa, duke shtuar se vetëm një nga trenat mbante pasagjerë.

Në sistemin hekurudhor të Tunizisë janë raportuar disa aksidente vdekjeprurëse vitet e fundit.

Ndërmjet viteve 2017 dhe 2021, vendi u raportuan 173 aksidente hekurudhore ku vranë 229 njerëz dhe u plagosën 345, tha Achraf Yehyaoui, zëdhënës i një agjencie qeveritare për parandalimin e aksidenteve të transportit.

Të paktën pesë persona u vranë dhe më shumë se 50 u plagosën në fund të vitit 2016 kur një tren u përplas me një autobus publik pranë vendit të aksidentit të së hënës.

Aksidenti i vitit 2016 shkaktoi shkarkimin e shefit të SNCFT, Sabiha Derbal.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb