Greqia ka vendosur masa mbështetëse për familjarët e viktimave, të plagosurve dhe pasagjerëve në aksidentin e trenit në Tempe.

Parashikohet një pension i posaçëm në favor të familjeve, fshirja e borxheve dhe kredive, përjashtimi nga tatimi mbi trashëgiminë si dhe e drejta e emërimit në shtet për një pjesëtar të familjeve të të ndjerit.

Gjithashtu përfshihet mbulimi i të gjitha shpenzimeve spitalore për të dëmtuarit, e drejta e transferimit gjatë vitit kalendarik për studentët në bord, pikë shtesë në Provimet Kombëtare të viteve 2023, 2024, 2025 për të afërmit e shkallës së parë.

Së fundi, ofrohet mbështetje psikologjike e personalizuar  falas të familjeve të viktimave, të plagosurve dhe pasagjerëve, nga jeta dhe në shtëpi.

Qeveria njoftoi gjithashtu se për ofrimin e shërbimit të shpejtë dhe të menjëhershëm për familjet e viktimave , të lënduarve dhe atyre që ndodhen në bord, po krijohet një strukturë dhe linjë telefonike e posaçme për të mbështetur dhe proceduar shpejt të gjitha rastet për masat.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb