Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera ranë të dielën, me humbje për rritjen e klasës së aseteve gjatë fundjavës pas të dhënave të SHBA që treguan presione të vazhdueshme inflacioniste në maj, duke shënuar ritmin më të shpejtë të rritjes që nga dhjetori 1981.

Bitcoin BTCUSD, -0,29% ra me rreth 3% në 27,530 dollarë, me Ethereum që ra 2,5% në rreth 1,484 dollarë, ndërsa humbje më të mprehta u panë për monedhat meme si Dogecoin DOGEUSD, -0.62%, me rreth 5%, kontrolloni të fundit të dielën pasdite, sipas të dhënave të CoinDesk dhe Kraken.

Kriptomonedhat, të cilat tregtohen 24 orë, po ndjekin humbje të thella për Wall Street pas të dhënave të së premtes që treguan se inflacioni në SHBA u rrit 1% në maj, shumë mbi parashikimin e rritjes mujore prej 0.7% nga ekonomistët e anketuar nga The Wall Street Journal. Norma vjetore u rrit me 8.6%, duke kaluar nivelin më të lartë të 40 viteve prej 8.5% të parë në mars. Dow Jones Industrial Average DJIA, -2,73%, S&P 500 SPX, -2,91%, Nasdaq Composite Composite , -3,52% pësoi humbjet më të mëdha javore që nga janari. Dow ra me 880 pikë të premten.

Investitorët janë të shqetësuar se presionet inflacioniste do të shkaktojnë veprime më agresive nga Rezerva Federale, e cila thërret takimin e saj dy-ditor të politikës të martën, me një rritje të pritshme gjysmë për qind ndaj normës së fondeve Fed që pritet kur mbledhja të përfundojë të mërkurën. Kjo normë e politikës aktualisht qëndron në një interval prej 0.75% – 1%.

Humbjet e kapitalit përfshiu aktivet e perceptuara më të rrezikshme, me kriptovalutat që ranë gjithashtu të premten. Nga çmimi i së dielës prej pak më shumë se 27,000 dollarë, bitcoin ka rënë afër 60% nga niveli maksimal i nëntorit 2021. #Cryptocrash dhe #bitcoincrash ishin në trend në Twitter.

“Nga këndvështrimi i ciklit të ardhshëm, ne ndoshta jemi afër fundit, por kjo nuk do të thotë se çmimi mund të bjerë 50% më tej,” paralajmëroi bashkë-themeluesi dhe shefi operativ i kompanisë së përcjelljes së çmimeve të kriptove CoinGecko, Bobby Ong, të dielën në. një temë në Twitter.

“FWIW, nuk mendoj se jemi në fund, por konferencat janë ende plot, festat e kriptove janë ende ekstravagante, duke parë ende teprime mes ekipeve, mjedisi makro është ende i dobët. Pushimet nga puna kanë filluar, por ende jo të përhapura. Qëndroni të fortë dhe menaxhoni mirë pozicionet tuaja”, tha ai përmes Twitter.

Mes rënies së çmimeve të kriptomonedhave këtë vit, disa platforma tregtare të kriptove, duke përfshirë Coinbase Global Inc. COIN, -7,92% kanë ngrirë punësimet ose kanë shpallur pushime nga puna, me shkëmbimin e kriptove, Gemini, duke njoftuar së fundmi se 10% e vendeve të punës do të eliminohen .

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb