Situata në Kazakistan vijon të jetë e tensionuar, ku duket se rrugët janë kthyer në një fushë betejë.

Rrugët në Almaty janë plot kaos , ndërsa njerëzit nuk i kanë ndalur protestat që nga e diela e kaluar për shkak të rritjes së çmimit të karburanteve.

Trazirat kanë shkaktuar shqetësim të thellë për shkak se numri i viktimave nga përplasjet e dhunshme është i lartë, po ashtu në të njëjtën kohë edhe arrestimet janë të larta.

Deri më tani janë arrestuar rreth 4 000 persona .

Një sërë reagimesh dhe thirrje për ulje të tensioneve ka pasur nga zyrtarë të ndryshme, duke filluar nga Anthony Blinken i cili ka kërkuar të mos shkelen të drejtat e njeriut.

Ndërkohë aeroporti do të jetë i mbyllur deri më 9 janar, deri më tani janë anuluar më shumë se 20 fluturime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: