Forcat armene dhe azere luftuan në përleshje të reja të premten, duke sfiduar shpresat për t’i dhënë fund luftimeve gati tre javësh mbi enklavën e Nago-Karabakut, kurse Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo fajësoi Turqinë për ndezjen e situatës duke armatosur azerianët .

Ky është shpërthimi më i keq i dhunës në Kaukazin e Jugut që kur Armenia dhe Azerbajxhani hynë në luftë për enklavën në vitet 1990.  Luftimet rrezikojnë të krijojnë një katastrofë humanitare, veçanërisht nëse përfshihet Rusia dhe Turqia.

Nagar-Karabaku është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por është i populluar dhe qeverisur nga armenët etnikë, shkruajnë mediat e huaja.

Turqia ka rritur eksportet ushtarake gjashtë herë këtë vit për aleatin e saj të ngushtë Azerbajxhanin. Rusia, ka një pakt mbrojtje me Armeninë. Agjencia e lajmeve RIA njoftoi se marina ruse kishte filluar stërvitje të planifikuara ushtarake në Detin Kaspik.

Të premten kishte shenja të tjera që një armëpushim i ndërmjetësuar nga Rusia u ra dakord të shtunën e kaluar, për të lejuar palët të shkëmbenin të arrestuarit dhe trupat e të vrarëve. Armenia dhe Azerbajxhani akuzuan njëra tjetrën për fillimin e sulmeve dhe secili tha se ka të drejtë. Zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes së Armenisë Artsrun Hovanisyan tha se Azerbajxhani kishte kryer bombardime artilerie të Nago-Karabakut nga veriu, “me mosrespektim total të armëpushimit humanitar”. Ai shtoi se forcat azere ishin zmbrapsur dhe kishin pësuar humbje të konsiderueshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb