Koronavirusi përveçse një betejë shëndetësore dhe ekonomike është kthyer dhe në diplomatike.

SHBA dhe BE i janë vendosur kundër Kinës dhe e akuzojnë atë për koronavirusin por kjo e fundit duke se nuk po rri duarkryq.
Kina ka dërguar ndihma për 30 spitale duke kërkuar të fitojë një nga kontinentet më të mëdha të botës.

Afrika është një nga vendet që nënshkroi rezolutën për një hetim të pavarur nga OBSh për koronavirusin por ndërkohë më parë ka pasur edhe një shkëndijë.

Zyrtarët e lartë afrikanë i dërguan më herët një letër Pekinit zyrtar duke i shprehur shqetësimin se në kohë pandemie rezidentët afrikanë në Kinë po keqtrajtoheshin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb