Zbulimi i  405 miliardë metra kub gaz në Detin e Zi u bë publike  nga Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke iu referuar burimit më të madh të gazit natyror që Turqia ka identifikuar në historinë e saj në Detin e Zi.  Duke vizituar platformën e shpimit Fatih, Erdogan u tha punëtorëve: ” Ne i kemi dhënë kombit tonë lajmin e mirë që ka pritur për vite me rradhë, si rezultat i punës suaj të zellshme dhe të suksesshme.”

Për të theksuar shfaqjen e komunikimit, presidenti turk veshi uniformën e punës të përdorur nga ekuipazhi i Fatih për t’u fotografuar.

  • foto galeri

” Në emrin tim dhe kombit tim, ju falenderoj “, dhe me gjithë zemër uroj dhe grupet e punës në Barbara, e Reis Orouts , të Yavuz z, duke thënë se ai shpresonte dhe se Allahu është në anën e tyre.

“Anija jonë vazhdoi të operojë pas zbulimit të fushës së parë të gazit. Gjatë studimeve të reja, u zbuluan edhe 85 miliardë metra kub gaz. “Vëllimi i përgjithshëm tani është 405 miliardë metra kub, ” tha ai.

Në gusht , Rexhep Tajip Erdogan tha se pajisja e shpimit Fatih kishte përcaktuar  rreth 320 miliardë metra kub gaz, më e madhja në historinë turke. Disa muaj më parë, Ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore Fatih Donmez tregoi se autoritetet turke mund të kërkojnë një tender ndërkombëtar për të ndërtuar një tubacion gazi për të transportuar gaz në bregdet.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb