TIRANE

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur përmes zëdhënësit Tedi Blushi, deklaratës së bërë sot nga KQZ, e cila e konsideroi inekzistent dekretin e Kreut të Shtetit për zgjedhjet e 30 qershorit.


“Presidenti Meta vlerëson të gjitha institucionet që zbatojnë ligjin dhe i inkurajon që ta bëjnë këtë me përgjegjshmëri maksimale dhe transparencë të plotë. Presidenti mban shënim të gjithë personat që shkelin ligjin dhe provokojnë tensione artificiale, të cilat u shërbejnë vetëm atyre grupimeve të errëta vendase dhe të huaja, që kërkojnë destabilitet në Shqipëri dhe rajon, me qëllim defaktorizimin e Shqipërisë dhe shqiptarëve.” thuhet në deklaratë.


Zbatimi i dekretit të Presidentit është shoqëruar me përplasje në disa KZAZ të vendit, ku bashkitë kanë dorëzuar urdhrin për lirim të ambjenteve me qëllim respektimin e dekretit që anulon zgjedhjet e 30 qershorit.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb