Presidenti francez Emmanuel Macron ka zhvilluar një takim me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis. Gjatë këtij takimi, Macron ka theksuar se mbështet plotësisht sovraniteti i Greqisë.

Por kryeministri grek, nuk ka ngurruar t’i përgjigjet edhe deklaratave të fundit nga presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan lidhur me çështjen e Egjeut.

Mitsotakis ka thëne se Greqia i njeh mirë kërcënimet në fqinjësinë e saj duke u shprehur: “Ata që thonë do të vijmë natën, ne i presim ditën.

Ndër të tjera Emmanuel Macron në të njëjtën kohë tha se bashkëpunimi strategjik i Greqisë me Francën do të zhvillohet edhe më shumë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb