Policia nigeriane konfirmoi se të paktën 21 punëtorë lokalë të fermave u rrëmbyen kohët e fundit nga persona të armatosur ndërsa punonin në një fermë në shtetin verior të vendit, Katsina.

Gambo Isah, zëdhënësi i policisë në Katsina, tha se sulmuesit e armatosur pushtuan fermën lokale të dielën në fshatin Kampani Mailafia në zonën e qeverisjes lokale Faskari të shtetit, duke i çuar viktimat në një vend të panjohur.

“Ata (personat e armatosur) morën gjithsej 21 punëtorë fermash të moshës 15 deri në 19 vjeç. Shumica prej tyre ishin gra dhe vetëm katër prej tyre ishin burra,” tha Isah, duke vënë në dukje se personat e armatosur kishin kontaktuar tashmë me disa nga familjarët për shpërblim.

Zëdhënësi i policisë tha se menaxheri i fermës kishte bërë më parë një marrëveshje me personat e armatosur, të cilët kërkuan “para për mbrojtje” nga pronarët e fermave për të lejuar korrjen pa shqetësime.

Isah tha se policia, pasi mori një telefonatë shqetësimi nga fshati, kishte ndërmarrë veprime për të shpëtuar viktimat dhe për të kapur personat e armatosur që po iknin.

Rrëmbimi për shpërblim nuk është i pazakontë në Nigeri, veçanërisht në rajonin verior ku është kthyer në një ndërmarrje. Viktimat zakonisht lirohen të padëmtuara pas pagesës së shpërblimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb