Të paktën pesë tregtarë druri u vranë në fillim të kësaj jave në një sulm nga persona të armatosur të paidentifikuar në një pyll në shtetin Benue të Nigerisë, sipas një zyrtari të qeverisë lokale të mërkurën.

Rreth 10 të tjerë ishin zhdukur që nga sulmi në Udei, një fshat në zonën e qeverisjes lokale Guma të Benue të hënën, tha Caleb Aba, zyrtari kryesor i qeverisë lokale, ndërsa informoi gazetarët mbi zhvillimin.

Aba tha se personat e armatosur kishin ngritur një pritë ndaj tregtarëve të drurit që po ktheheshin nga një pyll ku shkuan për të marrë lëndë drusore, duke vënë në dukje se ishin 15 në numër.

“Pesë kufoma janë nxjerrë deri më tani. 10 personat e mbetur nuk janë parë. Nuk jemi ende të sigurt nëse ata janë vrarë apo marrë nga sulmuesit,” tha zyrtari i qeverisë lokale.

Sulmet e armatosura kanë qenë një kërcënim kryesor për sigurinë në rajonet veriore dhe qendrore të Nigerisë, duke çuar në vdekje dhe rrëmbime në muajt e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb