Peruja hyri në valën e saj të pestë të pandemisë COVID-19 pas një rritje të rasteve infektive në shumicën e rajoneve në tre javët e fundit, tha ministrja peruane e Shëndetësisë Kelly Portalatino.

Gjithsej 6,541 infeksione të reja u zbuluan dhe nëntë vdekje u raportuan midis të martës dhe të mërkurës. Që nga fillimi i pandemisë, Peruja ka pasur gjithsej 4,252,383 raste dhe 217,414 vdekje, sipas një raporti nga ministria e shëndetësisë.

“Sipas kritereve të Qendrës Kombëtare të Epidemiologjisë, kjo rritje mund të quhet një valë e pestë … vlerësohet të jetë me përmasa më të vogla se ato të mëparshmet,” tha Cesar Munayco, drejtor i Qendrës Kombëtare për Epidemiologjinë, Parandalimin dhe Sëmundjet.

Ai tregoi se rritja e infeksioneve ka qenë “shumë e shpejtë dhe e qëndrueshme”, duke çuar në një rritje të shtrimeve në spital dhe një rritje “shumë më të moderuar” të vdekjeve për shkak të pandemisë.

Autoritetet shëndetësore theksuan se vala e re drejtohet kryesisht nga nën-linjat BA.5 të variantit Omicron.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb