Kina ka nxjerrë udhëzime të reja që kufizojnë numrin e aborteve të kryera për “qëllime jo-mjekësore”.

Vendi tashmë ka miratuar masa të rrepta që synojnë parandalimin e aborteve përzgjedhëse të seksit, dhe autoritetet shëndetësore paralajmëruan gjithashtu në 2018 se përdorimi i abortit për t’i dhënë fund shtatzënive të padëshiruara ishte i dëmshëm për trupin e grave dhe rrezikonte të shkaktonte infertilitet.

Këshilli Shtetëror tha se udhëzimet e reja do të synojnë të përmirësojnë aksesin e përgjithshëm të grave në shërbimet e kujdesit shëndetësor para shtatzënisë.

Të dhënat e Komisionit Kombëtar të Shëndetit treguan se midis 2014 dhe 2018, kishte pasur mesatarisht 9.7 milion aborte në vit, duke u rritur rreth 51 përqind nga mesatarja e 2009-2013 pavarësisht një lehtësimi të politikave të planifikimit familjar në 2015. Të dhënat nuk specifikuan sa abortet ishin për arsye mjekësore.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse masat e reja të së hënës ishin krijuar për të adresuar uljen e nivelit të lindjeve në Kinë, të cilat grupet e studimit dhe studiuesit e politikave e kanë identifikuar si një nga sfidat kryesore të politikës sociale në dekadat e ardhshme.

Megjithëse Kina mbetet kombi më i populluar në botë, regjistrimi i fundit tregoi se rritja e popullsisë nga 2011 në 2020 ishte më e ngadalta që nga vitet 1950, dhe pritej të ngadalësohej edhe më shumë brenda pak vitesh.

Pas viteve të përpjekjes për të kufizuar rritjen e popullsisë, Pekini tani po premton politika të reja që synojnë inkurajimin e familjeve për të pasur më shumë fëmijë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: