1) Ndihmon në shëndetin e zemrës. Një copë çokollatë ka 5 herë më shume flavonoide sesa molla.

2)Çokollata e zezë zvogëlon dëshirën për ushqime të ëmbla, shumë të kripura dhe me yndyrë.

3) Mund të parandalojë humbjen e kujtesës. Dy gota çokollatë të nxehtë në ditë mund të ndihmojë në shëndetin e trurit dhe zvogëlimin e humbjes së kujtesës tek të moshuarit.

3) Ulja e kolesterolit, konsumimi i çokollatës mund të ndihmojë në uljen e “yndyrave të këqija”.

4) Çokollata gjatë shtatzënisë ndihmon në përballimin më të lehtë të stresit.

5) Konsumimi i saj do të ndihmojë trupin tuaj të shmangë efektet e stresit, do të rrisë fuqinë e trurit, rrit rrjedhjen e gjakut në pjesët kyçe të trurit për 2-3 orë, gjë që mund të përmirësojë performancën dhe vigjilencën në një afat të shkurtër./shëndeti/

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb