Një burrë është arrestuar dhe pesë bulldogë amerikanë janë shkatërruar pasi një gjyshe u plagos për vdekje në një sulm me qen në një shtëpi në Liverpool.

Ann Dunn, nënë e dy fëmijëve, u sulmua në shtëpinë e saj në Brigid në Vauxhall, Liverpool, rreth orës 16:20 dje. 65-vjeçarja u konstatua e vdekur në vendngjarje, shkruan The Times.

Homazhet i janë bërë Dunn në internet pasi lajmi për vdekjen e saj u publikua këtë mëngjes, me një fqinj që lavdëroi natyrën e saj “të bukur” dhe ” të qeshur”.

Kathleen Ladd, 72 vjeç, tha: “Unë e njoh familjen e saj për shumë vite, sepse nëna e burrit të saj e njihte shoqen e nënës sime.

“Ajo ishte një zonjë e bukur, e lumtur, e cila ishte gjithmonë shumë miqësore. Ajo e shijoi jetën e saj.
Tronditje e tmerrshme sepse ajo ishte një shoqe e mirë.”

Fqinjët përshkruan se kishin dëgjuar britmat e një gruaje që vinin nga brenda shtëpisë së Dunit.

Një grua, e cila tha se jetonte në të njëjtën rrugë me Dunn, tha për MailOnline se fqinja i saj i ndjerë punonte si pastruese në Universitetin John Moores të Liverpool.

Ajo tha: “Ann punonte shumë, ajo nisej për në punë në universitet çdo mëngjes në orën 6 të mëngjesit.
Jam e shokuar. Nuk munda të flija natën e kaluar, mendoj për Ann e gjorë”.

Kate Burke shkroi në Facebook: “RIP zonjë e mrekullueshme, ende nuk mund ta besoj Ann. Kalova disa momente të mira me ju që nuk do t’i harroj kurrë.”

Ajo shtoi: “Unë jam e gjithë zemërthyer për ju, fëmijët dhe familjen tani”.
“Nuk dua as të mendoj se si ndihen. Aq i lumtur që bëra një bisedë me ju të premten edhe pse ishte vetëm për 10 minuta”.

 Methode Times Prod Web Bin 3a44e134 43ca 11ed Abc9 D0d53e948d21
Methode Times Prod Web Bin 3a44e134 43ca 11ed Abc9 D0d53e948d21

Një zëdhënës i policisë Merseyside tha se një burrë 31-vjeçar ishte arrestuar nën dyshimin se kishte një qen jashtë kontrollit dhe ishte në paraburgim.

Zëdhënësi shtoi: “Pesë bulldogë amerikanë, të cilët ishin brenda pronës, u dorëzuan dhe që atëherë janë ekzekutuar në mënyrë humane”.

Të afërmit e gruas janë informuar dhe do të kryhet një test për të përcaktuar shkakun e vdekjes, tha policia.

Inspektorja Katie Coote tha: “Ky është padyshim një incident shumë shqetësues dhe mendimet tona janë me familjen dhe miqtë e zonjës që vdiq”.

“Kërkimet tona mbeten në vazhdim, ndërsa ne kërkojmë të përcaktojmë se çfarë ka ndodhur dhe unë do t’i bëj thirrje kujtdo që mund të ndihmojë hetimet tona të kontaktojë.”

Mbrëmë oficerët po flisnin me fqinjët e gruas dhe thanë se hetimi i tyre ishte në një fazë të hershme. Kushdo që ka parë ndonjë gjë në zonë në kohën e sulmit, ose që ka informacion për qentë, kërkohet të kontaktojë policinë”.

Në mars, një vajzë 17-muajshe u sulmua për vdekje në shtëpinë e saj në Merseyside nga qeni i familjes së saj të tipit pitbull një javë pasi ata blenë kafshën.

Bella-Rae Birch u sulmua nga ajo që u përshkrua si një bull terrier Staffordshire ose tip pitbull, në shtëpinë e saj në St Helens rreth orës 15:50 më 21 mars. Ajo vdiq në spital më vonë atë ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: