Problemi me mungesat e vitaminave është sidomos shqetësues tani që vjen edhe pranvera. Pa vitamina, ne ndihemi të dobët dhe të plogësht, dhe vihemi lehtë në shënjestër nga viruse të ndryshme.

Mënyra më e mirë për të mësuar nëse po merrni mjaftueshëm vitamina është të shiheni në fytyrë. Pasi të lexoni këtë artikull, mund të bëni një kontroll tek mjeku.

Lëkurë e zbehtë
Shumë pak njerëz kanë një ngjyrë të mirë të lëkurës në fund të dimrit. Megjithatë, nëse lëkura juaj është bërë krejtësisht e zbehtë krahasuar me atë që duket normalisht, mund të jetë një shenjë e mungesës së vitaminës B12. Pa të ne ndihemi të lodhur dhe të dobët fizikisht. Për të rritur nivelet e saj, duhet të konsumoni më shumë produkte deti dhe mish.

lekure

Flokë të thatë
Flokët e thatë dhe të brishtë, të mbuluar në zbokth, mund të jenë shenjë e mungesës së biotinës, e njohur ndryshe si vitamina B7. Kjo ndodh shpesh si rezultat i përdorimit të antibiotikëve. Për të rritur nivelet e vitaminës B7, duhet të konsumoni mish, peshk, perime, fruta, kërpudha dhe fasule më shpesh. Dhe harroni dietat për një farë kohe.

floke

Sy të ënjtur
Nëse vëreni ënjtje përreth syve dhe tek buzat, mund të keni mungesë të jodit. Burimi më i zakonshëm i jodit është kripa e jonizuar. Gjithashtu jod përmbajnë edhe produktet e detit (karavidhet, karkalecat dhe algat e detit), produktet e qumështit, madje edhe buka.

sy-te-enjtur

Zbehje të ngjyrës së buzëve
Buzët e zbehura mund të jenë shenjë e mungesës së hekuri. Tensioni arterial i ulët dhe ftohja mund të jenë shenja të tjera të saj. Nuk është e vështirë që të rrisni nivelet e këtij minerali. Mjafton të konsumoni më shumë mish dhe të hiqni dorë nga ushqimet me përmbajtje të lartë në kalcium për pak kohë.

buze

Gjakderdhje nga mishrat e dhëmbëve
Gjakderdhja te mishrat e dhëmbëve mund të tregojë për mungesë të vitaminës C. Nivelet e ulëta të kësaj vitamine mund të çojnë në dobësim të imunitetit, dhimbje të muskujve dhe probleme me dhëmbët. Vitamina C gjendet tek qitroja dhe specat e kuq. /Burimi: Bright Side-Shendeti.al/

dhembe

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: