Pesë anëtarë të ekuipazhit të helikopterëve të Forcave Ajrore Peruane, të cilët ishin zhdukur që nga e marta, u gjetën të vdekur të mërkurën në rajonin e Limës, konfirmoi Forca Ajrore Peruane.

Patrullat e forcave të armatosura ishin në gjendje të lokalizonin avionin, i cili ishte ngritur mesditën e së martës nga Aeroporti Ndërkombëtar Jorge Chavez në Lima përpara se të humbiste kontaktin, thanë forcat ajrore në një deklaratë.

Presidenti i Perusë Pedro Castillo shprehu ngushëllimet e tij për vdekjen e trupave përmes Twitter, duke thënë se “ata dhanë jetën në krye të detyrës”.

Helikopteri MI-171SH humbi kontaktin pranë komunës San Mateo, rreth 70 km në lindje të Limës, pas së cilës autoritetet filluan një kërkim ajror dhe tokësor që u pezullua për shkak të kushteve të këqija atmosferike.

Pas rifillimit të kërkimeve dhe gjetjes së trupave, forcat ajrore urdhëruan një hetim të menjëhershëm për të përcaktuar shkakun e aksidentit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb