Ukraina dhe Rusia mbajtën një shkëmbim të të burgosurve. Pesëdhjetë mbrojtës të tjerë ukrainas u kthyen në shtëpi.

“Sot arritëm të kthejmë 50 mbrojtës ukrainas nga robëria ruse. Bëhet fjalë për 20 pjesëtarë të Gardës Kombëtare, 12 pjesëtarë të Forcave Detare, 10 pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjashtë oficerë të Shërbimit Shtetëror të Rojës Kufitare, dy pjesëtarë të Mbrojtjes Territoriale. Forcat,” postoi shefi i zyrës së Presidentit Andriy Yermak në Telegram .

“Është e rëndësishme që arritëm të kthejmë në shtëpi 19 mbrojtës të Mariupolit, 12 prej të cilëve u evakuuan nga fabrika e çelikut Azovstal, si dhe 15 robër nga termocentrali bërthamor i Çornobilit dhe shtatë të tjerë nga ishulli Zmiinyi”, theksoi Yermak

Ai falënderoi Shtabin Koordinues për Trajtimin e të Burgosurve të Luftës për punën e bërë dhe theksoi se të gjithë do të kthehen nga robëria.

35 personel ushtarak ukrainas dhe një civil u liruan nga robëria ruse një ditë më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb