Këtë javë ushtria ruse ka gjuajtur pesë raketa lundrimi Kh-22 në infrastrukturën civile të Ukrainës, 10 raketa Kh-59 dhe Kh-31 të drejtuara nga ajri në infrastrukturën urbane.

Deklarata përkatëse u bë nga Zëvendës Shefi i Drejtorisë kryesore të Operacioneve në Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës Oleksii Hromov në një konferencë.

Sipas Hromov, si një alternativë, armiku përdor dronët e lirë vetëvrasës të prodhuar nga Irani, Shahed-136. Rusët i nisin kryesisht nga Krimea e pushtuar përkohësisht. Hromov vuri në dukje se intensiteti i përdorimit të dronëve të tillë ishte rritur ndjeshëm në krahasim me javën e kaluar.

“Javën e kaluar armiku përdori dy mjete ajrore luftarake pa pilot (UCAV). Këtë javë dronët vetëvrasës të prodhuar nga Irani janë përdorur 29 herë dhe 10 prej tyre janë shkatërruar nga njësitë e mbrojtjes kundërajrore ukrainase”, tha Hromov.

Në përgjithësi, njësitë e mbrojtjes ajrore dhe raketore të Forcave Tokësore të Ukrainës shkatërruan 23 objektiva ajrore. Sot, në drejtim të Sumy, një UAV armik Orlan është qëlluar me armë të vogla.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb