Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, ka deklaruar ditën e sotme se Prishtina vazhdon të pengojë të gjitha përpjekjet në dialog, gjë që konfirmon qartë refuzimin e delegacionit të Prishtinës për të diskutuar për themelimin e Bashkimit të Komunave Serbe dhe çështje të tjera thelbësore, zgjidhjet e të cilave do të mundësonin normalizimin e marrëdhënieve.

Petar Petkoviç, në takimin me ambasadorin e Turqisë në Serbi, Hami Aksoy, me të cilin bisedoi për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, tha se pala kosovare në vazhdimësi po shkel marrëveshjet në fushën e energjisë, marrëveshjet për targa dhe se nuk ka bashkëpunim në lidhje me të zhdukurit.

Ai theksoi se Beogradi vazhdimisht tregon përkushtim dhe konstruktivitet në bisedimet me Prishtinën, sepse i ka zbatuar të gjitha obligimet që dalin nga dialogu i Brukselit dhe se Prishtina, përveç shkeljes së vazhdueshme të marrëveshjes së Brukselit, ka shkelur edhe vendimin e paligjshëm për të aplikuar për anëtarësim në Këshilli i Evropës Marrëveshja e Uashingtonit.

Sipas tij, Beogradi në thelb është i interesuar për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor dhe për këtë arsye është e rëndësishme që me mjete vendimtare politike dhe diplomatike të parandalohet destabilizimi i rajonit dhe konfrontimet e reja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb