TIRANË

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ka publikuar një video të Presidentit të Francës, ndërsa thotë se deklarata e tij rrëzon gënjeshtrën e kryeministrit, Edi Rama, për procesin e hapjes së negociatave.

Sipas Vasilit, shefi i qeverisë shqiptare deklaroi se vetëm Franca ka qenë kundër hapjes së negociatave. Mes tjerash, numri dy i LSI-së thekson se pretendim i Ramës dhe “Rilindjes” nuk është i vërtetë pasi shumica dërrmuese e vendeve anëtare ishin pro Maqedonisë së Veriut dhe jo ndaj Shqipërisë.

Postimi i Vasilit:

Ja se si Genjeshtaret e rilindjes mashtruan edhe per Francen,ja fakti.(VIDEO). Genjeshtare ordinere vetem kjo mund te thuhet per Edi Ramen dhe rilindjen. Dolen e genjenin si nje tufe llazoresh e thane qe vetem Presidenti Makron ishte kunder. E verteta eshte se shumica e vendeve ishte pro hapjes se negociatave me Maqedonine. Ndersa shumica e vendeve ishte kunder hapjes se negociatave me Shqiperine.

Ishte Franca dhe Presidenti Makron qe nuk lejuan qe te ndaheshin te dy vendet dhe Maqedonia u denua per shkak te Edi Rames dhe rilindjes.

Mashtrim si te gjithe te tjeret. Turp per mediat e supes se Edi Rames qe genjejne shqiptaret dhe arrijne qe te censurojne edhe Presidentin Makron.Matufët kujtojne se njetezit informohen vetem orej tyre. Ja deklarata e Presidentit Makron me ze,me figure dhe me shkrim:

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë te gjere që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë. Nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Ballkanin” tha Macron.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: