Sipas lajmeve lokale, një gjykatëse kolumbiane, e cila u kap duke pirë duhan në të brendshme gjatë një seance dëgjimore në Zoom, është pezulluar.

Incidenti u soll në vëmendjen e Komisionit Kombëtar të Etikës Gjyqësore të Kolumbisë pasi një nga avokatët në telefon raportoi për parregullsinë e pretenduar të gjyqtares Vivian Polania.

Videoklipi prej 33 sekondash duket se tregon gjyqtaren nga Cucuta të veshur me një bluzë dhe të brendshmet e saj teksa thith një cigare dhe debaton gjatë seancës virtuale nëse një burrë që po mbahej për një sulm terrorist me bombë në makinë duhet të lirohet me kusht.

Gjyqtarja ka marrë vazhdimisht paralajmërime për postimin e fotografive në llogarinë e saj personale në Instagram me veshje të pakta të veshura.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në përgjigje të atyre paralajmërimeve të mëparshme, zonja Polania u përgjigj duke pretenduar se ajo thjesht po shprehej si një person “pa sutjena dhe mendjehapur”.

“Jo të gjithë gjyqtarët, avokatët dhe punonjësit e tjerë të shtetit janë të njëjtë. Ajo që vesh dhe shfaq në rrjetet e mia sociale është vendimi im dhe nuk do të ndryshoj asgjë”, tha ajo në atë kohë.

Këtë herë, megjithatë, pasojat që po bëhen kundër gjyqtares kolumbiane nuk janë për shkak të mënyrës se si ajo sillet online në domenin e saj personal, por për shkak të sferës së saj profesionale në internet.

Komisioni Kombëtar i Etikës Gjyqësore i Kolumbisë tha në një vendim me shkrim mbi pezullimin e zonjës Polania, i cili do të jetë në fuqi deri në shkurt 2023, se megjithëse salla e gjyqit ishte virtuale, ajo kishte ende “të gjitha lehtësitë e nevojshme” për t’u paraqitur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: