Babis Anagnostopoulos, piloti i cili vrau bashkëshorten Caroline, një krim që tronditi Greqinë, u shpall unanimisht fajtor për dy krime. Gjykata e Athinës ka shpallur fajtor Babis për vrasjen e 20-vjeçares dhe qenit të tyre, me qëllim që të fshihte krimin.

Pas dënimit me burg të përjetshëm të pilotit dhe vrasjes së të ëmës, vogëlushja e tyre Lidia diskutohet se do të largohet nga Greqia.

Sipas TheNewspaper.gr, prindërit e Caroline po mendojnë që vajza e mitur e çiftit, të shkojë në Filipine, shtet ku jeton prej vitesh motra e Caroline.

Avokati i familjes, Thanasis Harmanis, ka theksuar se Susanna, nëna e Caroline, është nevrikosur shumë kur është informuar se gjatë kërkimit të faljes, i akuzuari ka kërkuar që të takohet me Lydian pas lirimit nga burgu.

Kujtojmë se Lydia, kur babai i saj do të lirohet nga burgu, do të jetë 20 vjeç.

Avokati theksoi gjithashtu se motra e Caroline ka mbërritur në Greqi dhe do të marrë mbesën, pas përpjekjeve me ambasadën greke në Filipine. Motra e Caroline ka tre fëmijë ku njëri është tre vjeç.

“Ajo do të jetë një familje për Lydian. Do të jetë më e dobishme që fëmija të rritet me vëllezër e motra”, tha avokati.

Ndërkohë ditën e djeshme babai i Caroline tha se Babis do të vuante dënimin në burgun më famëkeq të Greqisë, dhe që ka shumë mundësi që ai mos të arrijë të mbijetojë atje.

(BalkanWeb) 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb