‘Arsenali’ i koronavirusit po forcohet pasi ilaçi antiviral Merk, i cili do të administrohet në Britaninë e Madhe, hyn në lojë pas vaksinës. Më herët të premten, u njoftua se edhe Pfizer kishte zhvilluar një pilulë që redukton shtrimin në spital dhe vdekjet në pacientët me rrezik të lartë me 89%. Nga ana e tij, kreu i Pfizer Albert Burla, duke folur për CNN, foli për një “ditë të madhe për njerëzimin”.

 

Intervista e Albert Burlës

Mendoj se këto janë ditë të shkëlqyera për njerëzimin. Në fakt, lajmi vjen gati një vit pas ditës kur shpallëm një tjetër risi të rëndësishme. Më 9 nëntor të vitit të kaluar shpallëm zbulimin e vaksinës dhe sot shpallim pilulën për trajtimin e të prekurve nga kjo sëmundje. Eshte shume e rendesishme. Do të thotë se nga ky grup pacientësh në vend që të shkojnë 10 në spital, vetëm një do të shkojë dhe shumë pak ose asnjë nuk do të vdesë. Pra, përdorimi i kësaj pilule do të shpëtojë shumë miliona jetë.

Kur mendoni se do të miratohet pilula?

Ne do të aplikojmë (për miratim) sa më shpejt të jetë e mundur. Shpresojmë të bëjmë një kërkesë përpara Ditës së Falënderimeve (25/11).

Sa pilula të këtij lloji mund të prodhoni në të ardhmen e afërt? Kur do ta shohim tregun të mbushur me pilula?

Ne presim të prodhojmë 500 milionë pilula vitin e ardhshëm, që do të thotë 50 milionë trajtime. Çdo trajtim është për pesë ditë, dy pilula në ditë, një në mëngjes dhe një në mbrëmje.

Sa do të kemi në janar 2022?

Nuk mund të them saktësisht për janarin apo shkurtin, por në gjysmën e parë të vitit pres rreth gjysmën e 50 milionëve, pra, ndoshta pak më pak se 25 milionë.

Ju nuk jeni më duke testuar, i ndaluat, apo jo?

Në fakt, ne ndaluam testimin e hulumtimit për pacientët me rrezik të lartë, ata që kanë sëmundje shoqëruese, që kanë sëmundje të tjera së bashku me koronavirusin.  Ne po vazhdojmë provat në dy studime të tjera, për të cilat do të dimë në fillim të vitit 2022. I pari është për pacientët, pa  (sëmundje). Njerëzit që kanë pasur COVID, por nuk kanë, për shembull, diabet ose probleme kardiovaskulare përveç COVID.  Tjetra (hulumtimi) ka të bëjë me mbrojtjen e kontakteve, për shembull, nëse dikush ngec, i japim një pilulë jo vetëm pacientit, por edhe njerëzve që jetojnë me të.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: