Recete nga znj Eneida
Përbërësit

Për brumin
200ml ujë i vakët
200 ml qumësht i vakët
14 gr maja e thatë
1 lugë çaji kripë
1 lugë gjelle sheqer
600-700 gr miell

Për mbushjen
4-5 patëllxhanë të prerë në kubikë të vegjël
100 gr djathë i bardhë
50 gr djathë gouda
Kripë
Piper i kuq
Piper i zi

Përgatitja
Përgatisim brumin duke ngjeshur gjithë përbërësit dhe e lëmë të pushojë për 40 min deri sa të dyfishojë masën.
Përgatitim mbushjen. Skuqim patëllxhanët e prerë në kubikë me vaj ulliri dhe pak kripë deri sa të zbuten.
Më pas e ndajmë në 2 pjesë, gjysmën e hapim e shtrojmë poshtë, shtojmë mbushjen me patëllxhanë, djathin e bardhë si dhe djathin gouda. E mbyllim me gjysmën tjetër dhe e pjekim në 220 gradë për 30 minuta.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: