Recete nga znj Eneida
Përbërësit

500 gr kunguj
2 qepë të njoma
4 vezë
100 ml vaj ulliri
200 gr kos
300 gr miell 00
200 gr djathë i bardhë
1 zarf pluhur pjekës
Nenexhik/kopër/majdanoz
Pak kripë

Përgatitja

Grijmë kungujt në rende dhe i lëmë të kullojnë. Qepët e njoma i grijmë imët, bashkë me erëzat. Në një tas trazojmë vezët me kosin dhe vajin. Shtojmë kungujt me erëzat e grira dhe qepën, kripën, gjysmën e djathit, miellin bashkë me pluhurin pjekës dhe i trazojmë. 
Tavën e lyejmë me vaj ulliri dhe hedhim pak miell. Shtrojmë masën e përgatitur dhe e pjekim për 40 minuta në 200 gradë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: