Pjesëmarrja në zgjedhjet parlamentare të Iranit ishte rreth 41%, tha ministri i brendshëm i vendit të hënën (4 mars). “Ne pamë një pjesëmarrjeje më shumë se raundet e fundit,” tha Ministri i Brendshëm Ahmad Vahidi në një konferencë shtypi televizive.

Por zgjedhjet e së premtes ishin pjesëmarrja më e ulët që nga revolucioni islamik i Iranit i vitit 1979 që përfshiu sundimtarët klerikë në pushtet. Zgjedhjet u panë si një provë e legjitimitetit të establishmentit klerik në mes të betejave ekonomike në rritje dhe mungesës së opsioneve elektorale për një popullsi kryesisht të re që sfidon kufizimet politike dhe sociale. Zgjedhjet ishin të parat që nga protestat antiqeveritare në 2022-23, që u shndërruan në një nga trazirat më të këqija politike të Iranit që nga revolucioni islamik dhe u shtypën nga një goditje e dhunshme që përfshin arrestime masive dhe madje edhe ekzekutime.

Në zgjedhjet parlamentare të 2020 pjesëmarrja ishte 42.5%. Rreth 62% e votuesve morën pjesë në vitin 2016. Autoritetet thanë se pjesëmarrja “tregon besimin e njerëzve në sistemin e shenjtë të Republikës Islamike”.

Në Teheran, i cili ka 30 vende në parlament, do të mbahet një raund i dytë për 16 vende. Me peshën e rëndë të moderuar dhe konservatorë që qëndronin jashtë dhe reformistët që i quanin zgjedhjet jo të lira dhe të padrejta, gara ishte në thelb midis forcave të vijës së ashpër dhe konservatorëve, të gjithë duke shpallur besnikëri ndaj idealeve revolucionare.

Parlamenti i Iranit, i dominuar nga linjat e ashpra për më shumë se dy dekada, ka pak ndikim në politikën e jashtme ose në programin e diskutueshëm bërthamor të Teheranit. Këto çështje përcaktohen nga autoriteti më i lartë i vendit, Udhëheqësi Suprem Ayatollah Ali Khamenei.

Aktivistët dhe grupet opozitare, duke argumentuar se një pjesëmarrje e lartë do të legjitimonte Republikën Islamike, kishin bërë thirrje për bojkot duke shpërndarë gjerësisht hashtags #VOTENoVote dhe #ElectionCircus në platformën e mediave sociale X. Ish-presidenti Mohammad Khatami, i konsideruar si lideri shpirtëror i reformistëve të Iranit, ishte mes kritikëve që nuk votuan të premten.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb