Presidentja e KE, Ursula von der Leyen ka dhënë detaje nga plan ii investimeve të BE për Ballkanin Perëndimor dhe Shqipërinë veçanërsht.

Ajo a zbuluar se dy propozimet nga Shqipëria janë projektet e rehabilitimit të hekurudhës Tiranë-Durrës-Podgoricë dhe hidrocentralit të Fierzës.

Deri më tani sipas Presidentes janë 9 miliardë euro, synimi është për të sjellë dhe 20 miliardë të tjera, teksa deri më tani kanë ardhur 500 milion euro dhe do të propozohen edhe 600 milion euro brenda vitit.

 

‘’Duhet të rrisim ritmin e vaksinimit, e dëgjojmë në BE dhe Ballkna. Besimi, shkenca janë shumë të rëndësishme. Edhe ne mund t’ju ndihmojmë, të rikrijojmë këtë besim.

Sa i përket pandemisë, më lejoni të them dhe t’ju përgëzoj se SHqipëria është bërë pjesë e BE për certifikatën e vaksinimit. Ky është lajm i mirë. Që të jeni plotësisht të vaksinuar, me vaksina nga EMA, dhe ju duhet vetëm kodi QR.

Sa i përke rimëkëmbjes, kemi investuar në mënyrë të konsiderueshme. Kemi mobilizuar 3.3 miliardë euro, Shqipëria ka marrë 230 milion euro për t’ju ndihmuar me pasojat e pandemisë. Pasojat ishin të mëdha. Sigurisht këtu kishim të bënim me pajisje mjekësore për rimëkëmbjen ekonomike. Tani duhet rimëkëmbje solide, ky është partneritet i barabartë. Qytetarët e Shqipërisë meritojnë një të ardhme të gjelbër e dhixhitale. Meritojnë vende pune të mirëpaguara, ky është plani ynë i investimeve, ekonomike për Ballkanin. Kemi vënë në tryezë 9 miliardë euro. Ju bëni propozime për projekte cilësore, solide, të forta që së bashku të sjellim më shumë se 20 miliardë euro të tjera. Ky është objektivi ynë, kemi sjellë 500 milione uro. Do të propozojmë dhe një shtesë prej 600 milion eurosh për këtë vit. Le të kemi një sukses në këtë plan.

Po bashkëpunojmë me njëri-tjetrin, po bashkëpunojmë si partner duke identifikuar projektet më të mira, krijuar vende pune, dua të them që për Shqipërinë do të punojmë për rehabilitimin e Tiran-Durrës-Podgoricë dhe Fierzën. Këto dy janë prej projekte, ju i keni propozuar.

PLani do të krijojë vende pune. Është thelbësore që të jepet mbështetje për integrimin brenda rajonit, duhet të ecin përpara për tregun e përbashkët rajonal. Faleminderit që përmendët Procesin e Berlinit. Kemi ende shumë për të bërë, na keni partner do na keni krahë jush. Të ecim përpara për të krijuar momentin e duhur për të patur sukses.

Sa më i shpejtë Procesi, aqë më shpejt dhe integrimi në BE. Shqipëria meriton dhe do të jetë në BE, nuk ak pikë dyshimi. Jap mbështetje të plotë për negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut sa më shpejt. Ju përmendët disa vështirësi, unë jam e vendosur që të kemi tryezën e parë ndërqeveritare. E kemi diskutuar edhe në të shkuarën, po punojmë për këtë. ‘’- tha Von der Leyen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb