Presidenti i SHBA tha se nuk është racionale që Pekini të përpiqet të ndërmjetësojë rezultatin e luftës pasi zbuloi një plan paqeje prej 12 pikash që bën thirrje për një armëpushim.

Në një intervistë me ABC News, Biden pohoi se Vladimir Putin po “përshëndet” planin e propozuar të paqes, “pra si mund të jetë i mirë?”.

Ai shtoi se nuk kishte parë “asgjë në plan” që do të përfitonte “kushdo tjetër përveç Rusisë” nëse do të ndiqej.

Plani i prezantuar nga Kina në përvjetorin e parë të luftës u kërkon të gjitha palëve që të shmangin “ndezjen e zjarrit dhe përkeqësimin e tensioneve” me shpresën për të parandaluar “përkeqësimin e mëtejshëm të krizës ose daljen jashtë kontrollit”.

Vendi thotë gjithashtu se të gjithë të përfshirët duhet të qëndrojnë racionalë dhe të tregojnë përmbajtje dhe të bëjnë thirrje kundër përdorimit të armëve bërthamore.

Por zoti Biden i tha ABC News: “Ideja që Kina do të negociojë rezultatin e një lufte që është një luftë krejtësisht e padrejtë për Ukrainën, nuk është thjesht racionale”.

Ndërkohë, presidenti amerikan përsëriti se ai nuk do të dërgonte avionë luftarakë F-16 në Ukrainë për momentin.

“Ka nevojë për tanke, ka nevojë për artileri, ka nevojë për mbrojtjen ajrore”.

Kur u pyet nëse pozicioni i SHBA-së për dërgimin e avionëve në Ukrainë nuk ishte “kurrë”, zoti Biden tha “Unë po e përjashtoj këtë për momentin”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb