Plani i qeverisë britanike për të dëbuar azilkërkuesit në Ruandë do të “ulte pozitë” e Britanisë në skenën botërore, ka thënë shefja e re e Të Drejtave të Njeriut (HRW).

Tirana Hassan, e cila merr detyrën si drejtoreshë ekzekutive e HRW, tha gjithashtu se qeveritë e tjera konservatore në Evropë po konsideronin të ndiqnin shembullin e Britanisë dhe t’i shikonin shtetet afrikane si një vend depozitimi në det të hapur për azilkërkuesit, duke dhënë potencialisht goditje të mëtejshme për mbrojtjen e vendosur të refugjatëve.

“Nuk ka të bëjë vetëm me atë që ndodh në Britani. Është politikë e re përçarëse dhe në kundërshtim të drejtave të njeriut. Kjo do të gërryente plotësisht çdo lloj qëndrimi ndërkombëtar që ka Britania kur bëhet fjalë për të drejtat e njeriut në skenën ndërkombëtare.”, tha Hassan.

Qeveria është e bindur se mund të kapërcejë pengesat ligjore politike dhe të fillojë depërtimin e azilkërkuesve në Ruandë deri në këtë verë. Hassan tha se nëse do të ketë sukses, do të ishte një pengesë për të drejtat e njeriut në mbarë botën.

Hassan bashkëthemeloi një grup për mbrojtjen e refugjatëve për të përfaqësuar refugjatët që mbaheshin në një kamp në një poligon testimi të raketave në Woomera.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: