Gruaja e Michael Schumacher thuhet se po shet rezidencën e tyre në brigjet e liqenit të Gjenevës në Zvicër.

Sipas raporteve të mediave, shtëpia e luksoze prej 20,000 metrash katrorë është në treg për një shumë të mirë prej 6.4 milion £.

Michael dhe Corinna blenë pronën për 3 milion £ në 2002, por çifti thuhet se janë zhvendosur pasi legjenda e F1 vazhdon shërimin e tij nga dëmtimet që ndryshuan jetën, të pësuara në një aksident me ski në 2013.

Kompleksi i gjerë i Liqenit të Gjenevës është përshkruar si një pronë e jashtëzakonshme në një vend të qetë dhe të mbrojtur.

“Pasi Schumachers u zhvendos, shtëpia mbeti e pabanuar. Disa herë, rojet e shtëpisë dhe truprojat e tyre qëndruan atje. Kuajt e Corinna Schumacher gjithashtu kullosnin në një vend prej dy hektarësh, kohë më parë”, sipas revistës gjermane Bunte.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Prona përfshin tre ndërtesa të ndryshme, shtëpia kryesore, një shtëpi për mysafirët dhe një zyrë që thuhet se ishte përdorur nga vetë asi i Ferrarit.

Schumacher kuptohet që tani jeton në një rezidencë 27 milion £ Majorcan që ishte në pronësi më parë nga supremoja i Real Madrid Florentino Perez. Informacioni mbi gjendjen e 52-vjeçarit është i pakët, megjithëse presidenti i FIA-s Jean Todt dha dy informacione pozitive vitin e kaluar për ndryshimin e tij.

“Lufta e tij vazhdon, së bashku me familjen dhe mjekët e tij. E vizitoj Michael rregullisht dhe ne shikojmë TV së bashku. Michael është në duart më të mira dhe ka një kujdes të madh në shtëpinë e tij, nuk dorëzohet dhe vazhdon të luftojë”, është shprehur Todt gazetës De Telegraaf.

Schumacher është një nga legjendat e F1 që ka fituar shtatë tituj botërorë. Heroi gjerman fitoi gjithsej 91 gara për një periudhë që zgjati 21 vjet, me një pushim midis 2006 dhe 2010.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb