Emigrantët shqiptarë që presin të largohen për në Greqi kanë deklaruar për mikrofonin e News24 se pavarësisht pezullimit të punës nga pala greke nuk do të largohen dhe të lenë radhën.

Një prej emigrantëve thotë se ka qëndruar që në 7 të mëngjest dhe nëpërmjet Doganës së Kapshticës nuk kanë kaluar as 30 veta. Ai kërkon që tamponin mos e bëjë në laboratoret e licencuara por të vijnë autoritetet vetë që ta bëjnë në Kapshticë.

”Nuk jemi 300 vetë ne këtu të gjithë. S’kanë kaluar më shumë se 30 veta. S’mund të kalojnë 300 për 1 orë. Kemi bërë aplikacionin. E kemi bërë me e-albania që duhet të kalojmë. E kemi bërë që në 13, sot data 16. Këtu janë nga Tepelena, Vlora e Fieri. Nuk e lemë radhën, këtu të vijnë të na i bëjnë tamponin.”- tha emigranti.

Më tej një tjetër emigrant thotë se nuk do të largohet dhe i kërkon qeverisë që të marrë masat vetëm për të lejuar kalimin drejt Greqisë.

”Kam që në 8 këtu. S’na thanë asgjë për sot për shifra 300 vetë. Nuk largohemi. Duam të ikim se kemi dhe fëmijë të vegjël. Për 10 ditë fillojnë shkollat. Qeveria të marrë masat që të na lejojë të kalojmë.”- tha një tjetër emigrant i bllokuar në Kapshticë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb