Mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Opinion’, nënkryetari i PD Luçiano Boçi dhe analisti Fitim Zekthi janë përplasur në debat në studio, teksa diskutohej për protestën e PD, e cila është paralajmëruar më 6 dhjetor.

Zekthi tha ndër të tjera se këto proteste bëhen për të zgjidhur problemet e brendshme të opozitës, ndërsa Boçi tha se bëhen për të evidentuar problemet e shumta që kanë qytetarët, të cilat edhe janë paraqitur edhe në progresraportin e BE.

Pjesë nga Debati:

Boçi-Do më dëgjosh deri në fund… Ti po shmang pse po dalin qytetarët në protestë po bëni një analizë të kundërt nga ana logjike. Në rastin konkret ne jemi të ndërkombëtarizuar, ndërkombëtarizojmë problemet që kanë qytetarët jo problemet e opozitës. Po bën grindavecin se nuk po më lë të flas

Zekthi-Unë iu drejtova publikut, ti më drejtohesh mua, ka një problem. Kemi disa akte të papranueshme dhe janë të paraqitura edhe në raportin e be për Shqipërinë, dhe janë të listuara në progresraportin, dhe ne do dalim për të gjitha këto probleme. Nuk do bëjmë protestë për të shpëtuar Berishën. Nuk janë problemet e opozitës, por të qytetarëve, nuk është rrufe në qiell të hapur, jemi në stinë protestash.

Sulo-Nëse ka një lider në Shqipëri që ka thënë protesta për të rrëzuar qeverinë, ai është Berisha, dhe Rama në 1 janar, prandaj nuk janë të konsiderueshme

Boçi-Mos i konsidero, unë i konsideroj…

Zekthi-Po flasim për gjëra të ndryshme

Boçi-Ka dhe protesta të mëdha, por si i neglizhoni ju protestat e tjera, ka dhe protesta simbolike

Zekthi– Po të duash edhe nuk flas, por çështja është këtu që nuk mora në analizë qeverisjen e ramës, por thash se protestat që janë bërë në vend, kanë pasur synim rregullim e brendshëm të jetës politike të partive. Protesta u përkasin atyre që nuk kanë asnjë mjet, u përkasin mjekëve, mësuesve… Pra duke qenë se u përkasin këtyre, partitë nuk thërrasin njerëz në partisë, kur i thërrasin e bëjnë për të rregulluar jetën e brendshme politike të tyre. Gjeja e dytë, nuk tha njeri që s’ka probleme për të protestuar, ka pafundësi, por një parti që është opozita nuk mund të pretendoj ë të rrëzojë qeverinë me protesta që i thërret vetë.

Boçi-Mora fitim është një mal i lart dhe një gur i heqësh ngelet mal i lartë, morali politik është mal shumë i lartë, ka dhe guralecë që lëvizin, por s’mund të akuzosh moralin e PD me cic-mice politike. Protesta është formë komunikimi që partitë krijojnë me qytetarët

Zekthi-Nuk është e vërtetë

Boçi-Zetkhi tha se nuk janë forma…

Zekthi-Kjo lëvizje është imorale se

Boçi-Po të them imorale hiqe se e ke kot

Zekthi-Kjo lëvizje është e pandershme, e kam bindje, sepse nisi në momentin që Berisha doli nga grupi parlamentar…

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb