Kryedemokrati Lulzim Basha i ka quajtur sensacione mediatike takimet e organizuara nga ish-kryeministri Sali Berisha. I ftuar në emisionin “real Story” në News 24, Basha u shpreh se  diskursit të opozitës po i mbivendoset interesi i një personi.

“Është detyra ime që asnjë institucion i PD-së të kthehet në një forum që shqyrton vendimet e qeverisë amerikane. Shqiptarët kanë halle të tjera, ekonomia 2është e shkatërruar. Kryeministri dhe 6 oligarkë diktojnë çdo pasuri të Shqipërisë, familjet shqiptyare janë më të varfërat në ballkan dhe kemi muaj që merremi me sensacione mediatike. Ndërkohë PD ka marrë disa nisma, hetimin e 25 prillit, uljen e TVSH-së, dhe gjithë këtij diskursi normal i opozitës i mbivendoset sensacioni i një personi”- tha ai.

I pyetur nëse Berisha është i korruptuar Basha tha se e ka pasur në krah për shumë vite por me veprimet 3e fundit ka kuptuar se një nhjjeri të tilllë e njeh kur e ke përballë dhe jo në krah. Ai tha se në biseda me ambasadoren dhe përfaqësues të tjerë amerikanë ata i janë shprehur se nuk kanë asgjë me PD-në dhe se ata duan një Parti Demokratike të fortë.

“Unë nuk jam hetues që të jap një përgjigje për këtë. Nëse më pyesni si politikan unë e kam gjetur në PD Berishën me gjithë gabimet dhe dritëhijet e tij. Ne kemi parë atë Berishë që kemi pasur interes ta shohim nga prizmi i interesit të PD-së. Kam patur bindjen se vlerat e tij ishin më të forta. Një njeri të tillë nuk mund ta njohësh në krah, por kur e ke përballë”

“Në takime zyrtare prej ditës së parë qoftë me ambasadoren apo zyrtarë të lartë amerikanë kam ngritur në veçanti me të njëjtat terma dhe revoltë kërkesën për shpjegime. Zgjodha të bëj një fushatë model pa aleancë me krimin, papritur një figurë e PD-së i jepet një goditje që ne e përjetojmë si një goditje të PD-së. Përgjigja ka qenë e dyfishtë: “Ne nuk kemi asgjë me PD-në. Ne duam një PD të fortë. Vendime të tilla nuk merren sot më sot, kalojnë në një filtër të gjatë kohor dhe pasi shteti amerikan ka konfirmuar në mënyrë përfundimtare akuzat”- kjo ka qenë përgjigja. Duhet të kuptoni 2 gjëra. Unë nuk mund të ndikoj në një vendim të tillë. Detyra imë është të mbroj interesat e PD-së”- tha ai.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb