Zv.kryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe ka bërë një thirrje për të gjithë banorët që kanë tokat afër lumit Shkumbin.

Nga Lushnja, Divjaka, Papri, Peqini e Rrogozhina, Braçe i bën thirrje të gjithë banorëve të heqin çdo gjë, mjete e bagëti nga toka buzë lumit deri në argjinaturë.

Braçe thotë se kjo duhet bërë tani pasi lumi Shkumbin po sjell shumë rrezik pasi prurjet i janë rritur me shumëfish.

STATUSI NGA ERION BRAÇE

SHKUMBINI PO SJELL RREZIK!

PRURJET E LUMIT SHKUMBIN PREJ MENGJESIT TE SOTEM JANE RRITUR ME SHUMEFISH DERI NE 800 METER KUB UJE NE SEKONDE!

CDO BANOR I TERBUFIT NGA CERMA E SIPERME NE PROSHKE, PASHA, SHKUMBIN, SULZOTAJ, TE LARGOHET VETE E TE LARGOJE BAGETI, MJETE E CKA TJETER NGA TOKAT NGA BUZA E LUMIT NE ARGJINATURE!

TANI!

I NJEJTI LAJMERIM VLEN PER TE GJITHE BANORET E FSHATRAVE BUZE SHKUMBINIT NGA PAPRI NE PEQIN, RROGOZHINE!

EDHE NJE HERE;
HIQNI CDO GJE NGA TOKA BUZE LUMIT DERI NE ARGJINATURE TANI!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erion Braçe (@erionbrace)


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb