Tre persona kanë humbur jetën dhe pesë janë plagosur gjatë një rrëzimi të helikopterit Black Hawk në Kabul të Afganistanit .

Helikopteri u rrëzua gjatë një stërvitje ushtarake të talebanëve në Kabul për shkak të një ‘problemi teknik’, tha të shtunën ministria e mbrojtjes e grupit.

Video e rrëzimit tregon helikopterin në dukje duke u zhytur në hundë përpara se të godiste tokën, duke hedhur mbeturina.

Enayatullah Khwarizmi, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes të Afganistanit, konfirmoi rrëzimin, duke thënë: “Një helikopter amerikan Black Hawk, i cili ishte duke fluturuar për stërvitje, u rrëzua për shkak të një problemi teknik brenda kampusit të Universitetit të Mbrojtjes Kombëtare”.

Talebanët morën kontrollin e disa avionëve të prodhuar nga Amerika pasi pushtuan vendin në mes të gushtit të vitit të kaluar ndërkohë që mbetet e paqartë se sa janë ende në funksion.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb