Kompania farmaceutike Moderna ka njoftuar se kompanitë partnere në prodhimin e vaksinës së saj Covid-19 jashtë SHBA po përballen me vonesa për shkak të procedurave të testimit laboratorik që kanë ndodhur ditët e fundit, duke ngadalësuar kështu furnizimin e vaksinës në disa tregje.

Kompania amerikane njoftoi ndërsa zyrtarët shëndetësorë të Koresë së Jugut thanë më herët sot se Moderna kishte shtyrë dërgimin e vaksinës së tyre të planifikuar për në fund të korrikut për shkak të problemeve të furnizimit.

” Për momentin nuk kemi një rezervë për të lejuar shpërndarjen më të shpejtë të vaksinave, që do të thotë se nuk kemi rezerva për të zbutur këto lloje të mungesave ose vonesave, ” tha një zëdhënës i Moderna.

Çështja që farmaceutikat amerikane thanë se po adresohej tani është zgjidhur, por vonesa do të çojë në rregullime afatshkurtra gjatë 2-4 javëve të ardhshme , shtoi zëdhënësi.

Moderna dhe prodhuesit me të cilët punon po punojnë për të minimizuar këto mungesa në të gjitha vendet e prekura, tha kompania farmaceutike e SHBA, pa përmendur ato vende ose seriozitetin e çështjes.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb