Çanta e bllokuar në kufi ishte e tyrja dhe për pasojë ata u mbajtën shumë orë nga Policia e Shtetit të bllokuar. Por tifogrupi nga Prishtina, “Plisat”, reagojnë nëpërmjet një postimi zyrtar në faqen e tyre në Facebook, se çdo gjë ishte brenda rregullave.

“Plisat” deklarojnë se materialet piroteknike kanë qenë të shoqëruara me kuponin tatimor dhe në asnjë çast nuk është tentuar fshehja e tyre. Tifogrupi shton se gjithçka ishte e destinuar për spektaklin në rrugët e qytetit përpara hyrjes në stadium.

Plisatt
Plisatt

NJOFTIM

Sqarim për opinionin e gjerë.

Sot gjatë kalimit të kufirit, në doganë jemi ndaluar plot 4 orë nga Policia Shqiptare, nën pretekstin se posedojmë gjëra jo të lejueshme për ndeshjen Shqipëri-Francë.
Argumentet tona ishin të qarta:
-E posedonim kuponin fiskal të piroteknikës
-Nuk e kemi fshehur bagazhin me piroteknikë, por e kemi kaluar në procedura të rregullta.
-Qëllimi i piroteknikave ishte ndezja e tyre në qytet, e asesi brenda stadiumit.

Por, prap se prap gjithë këto për Policinë e Shtetit nuk ishin të mjaftueshme që ta vazhdonim rrugën tonë drejt Tiranës, dhe si rrjedhojë na janë konfiskuar 200 tymuese.

Një gjë është e qartë.
Dikujt i konvenon kjo – ju pengon prezenca jonë në përkrahje të kombëtares. Mendojnë se me intrigat e tyre mund të e ndalojnë kauzën tonë shumëvjeçare si PLISA.

Andaj, ju bëjmë me dije se.
Gjithë këto nuk do të na ndalin.
“SHQIPËRIA SHQIPTARËVE, JO E TRADHËTARVE”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb