Policia italiane ka ndërmarrë mbrëmjen e djeshme një aksion kundër trafikimit të lëndëve narkotike. Mediat italiane bëjnë me dije se 7 persona me origjinë  kosovare dhe shqiptare, nga 20 deri në 37 vjeç kanë rënë në pranga në L’Aquila .

Sipas policisë të arrestuarit janë me precedentë penalë në fushën e drogës dhe që i përkasin një familjeve të lidhura me njëra-tjetrën për qëllime të kryerjes së një sërë krimesh të papërcaktuara lidhur me transportin, blerjen, shitjen, mbajtjen dhe transferimin e lëndëve narkotike të llojit kokainë.

Ky aksion u finalizua pas një periudhe prej 2 vitesh gjatë së cilës u monitoruan jo vetëm shitjet e shumta me pakicë të kokainës, një drogë për të cilën kërkesa në L’Aquila është gjithnjë e më e lartë, por edhe i gjithë organizimi.

Bëhet fjalë për një partneritet i kryesuar nga tre vëllezër, të cilët menaxhonin të gjithë trafikun duke përdorur persona të tjerë të besuar, shpesh të lidhur me lidhje gjaku, të cilët ishin të përfshirë në funksione të ndryshme me kujdestarinë, paketimin dhe shitjen me pakicë të kokainës, lehtësuar edhe nga fakti që bashkëpunëtorët komunikonin me njëri-tjetrin me lehtësi shqip si dhe duke përdorur terma të koduar dhe duke komunikuar përmes kanaleve Ëhats-App dhe Telegram, në mënyrë që të bëjnë më pak të lehta aktivitetet e zbatimit të ligjit të PG.

Paratë e fituara nga biznesi i drogës ata e kishin investuar në pasuri të paluajtshme dhe aktivitete tregtare. Një nga karakteristikat e organizatës ishte përdorimi i “kutive magnetike” për transportin dhe fshehjen e kokainës, të cilat ishin të ankoruara në pjesë metalike të vështira për t’u identifikuar nga policia, si fundi i makinave.

Gjatë aktivitetit të kryer u kryen sekuestrime të shumta të kokainës.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb