Zv.kryeministri Erion Braçe ka qenë sot vetë për rreth 4 orë për të vëzghuar punën e Policisë me personat e ardhur nga Italia në tre javët e fundit por edhe për respektimin e rregullave.

Braçe thotë se Policia ka emrat e të gjithë personave që janë kthyer nga Italia 3 javët e fundit dhe do i trokasë në derë për të parë nëse po vetëkarantinohen apo jo.

Po ashtu ai shprehet se qeveria nuk mund të lejojë që personat që thyejnë rregullat e vetëkarantinimit të infektojnë të tjerë, kështu që do të ndalohen nga Policia dhe do të gjobiten.
Fier është për Braçen qarku që e shqetëson më shumë pasi sot sipas tij ishte neglizhent dhe shpërfillës ndaj masave dhe rrezikut.

 

STATUSI I ERION BRAÇES

KESHTU E PASHE 1/3 SHQIPERISE,
NGA TIRANA NE FIER,
NGA MENGJESI NE MESDITE!

Pas nje rrugetimi me shume se kater ore, dua te them disa gjera;

1. SHUME FALEMINDERIT MILIONA NJEREZVE NE TRE QARQET ME TE MEDHA TE VENDIT PER BINDJEN NDAJ RREGULLAVE, SAKRIFICEN PER TI DHENE NJE STOP JETES AKTIVE E PER TE QENDRUAR NE SHTEPI;

2. SHUME FALEMINDERIT DISA MIJERA SHERBYESVE TE SHTETIT NE RRUGE, QENDRA SHENDETESORE,
SPITALE E URGJENCA, BURRA E GRA, POLICE, USHTARAKE, MJEKE, INFERMIERE, SHOFERE E SANITARE,
NE VIJEN E PARE E NE GADISHMERI PER TE GARANTUAR RREGULLAT, PERBALLUR ME PERHAPJEN E KORONA VIRUSIT, SHPETUAR JETE NJEREZISH;

3. JAM I SHQETESUAR PER DISA MIJERA TE ARDHUR TRE JAVET E FUNDIT NGA ITALIA KRYESISHT,
KTHYER NE SHTEPITE E TYRE NE QYTET E VECANERISHT NE FSHAT;
NA MIREKUPTONI,
JU NUK MUND TE DILNI NGA SHTEPITE NE RRUGE, NE SHESHE QYTETI APO FSHATI, KAFENE ENDE TE PAMBYLLURA!

CDONJERI NGA RASTET E EGZAMINUARA DERI TANI KA HISTORI UDHETIMI ME ITALINE APO KONTAKTESH ME NJEREZ TE KTHYER NGA ITALIA!

NE NUK MUND TE LEJOJME TE INFEKTOHEN TE TJERE NJEREZ;
JU DUHET TE RRINI NE SHTEPI
PER 14 DITE ME RRADHE!

POLICIA E SHTETIT TANI KA EMRAT,
BASHKE ME ZYRTARET VENDORE DO TROKASE NE DYERT TUAJA E DO GARANTOJE QENDRIMIN TUAJ NE SHTEPI!

KUSH DEL DO KETE 5000 EURO GJOBE, KUSH DEL SERISH DO NDALOHET NGA POLICIA!

4. ME SHQETESON SHUME FIERI;
E PASHE SOT NEGLIZHENT, SHPERFILLES, RELATIVIZUES TE RREZIKUT QE ESHTE KUDO!

DUHET TE NDRYSHOJE;
FIERI ESHTE QARKU I DYTE I SHQIPERISE NGA POPULLSIA E EKONOMIA, I PARI PER EKSPORTET,
ESHTE JETIK PER KETE VEND!

FIERI DUHET TE VLERESOJE REALISHT RREZIKUN, DUHET TE ZBATOJE RREGULLAT, DUHET TE RRIJE NE SHTEPI!

KAFENETE U MBYLLEN SOT,
MBYLLUR DO TE RRINE!

5. PO AQ SHQETESIM KAM PER ZONAT RURALE KU KA SHUME PUNE E PAK VEMENDJE TEK LAJMET, NJOFTIMET, REGULLAT, NDALIMI!

NJE PJESE E TE KTHYERVE NGA ITALIA JANE NE FSHTRA;
DUHET TE RRINE PER 14 DITE
NE SHTEPI!
POLICIA DO TE GARANTOJE ME CDO KUSHT VETEKARANTIKIMIN E TYRE!

6. MIJERA BUJQ PO PUNOJNE SOT NE TOKA E SERA, PO PRODHOJNE, FURNIZOJNE ME PERIME TE FRESKETA QYTETET, TREGJET TONA, PO EKSPORTOJNE;
PO MBJELLIN SERISH PA PUSHIM!

SHUME MIRENJOHJE PUNETOREVE TE BUJQESISE KUDO NE MYZEQE

 

View this post on Instagram

 

KESHTU E PASHE 1/3 SHQIPERISE, NGA TIRANA NE FIER, NGA MENGJESI NE MESDITE! Pas nje rrugetimi me shume se kater ore, dua te them disa gjera; 1. SHUME FALEMINDERIT MILIONA NJEREZVE NE TRE QARQET ME TE MEDHA TE VENDIT PER BINDJEN NDAJ RREGULLAVE, SAKRIFICEN PER TI DHENE NJE STOP JETES AKTIVE E PER TE QENDRUAR NE SHTEPI; 2. SHUME FALEMINDERIT DISA MIJERA SHERBYESVE TE SHTETIT NE RRUGE, QENDRA SHENDETESORE, SPITALE E URGJENCA, BURRA E GRA, POLICE, USHTARAKE, MJEKE, INFERMIERE, SHOFERE E SANITARE, NE VIJEN E PARE E NE GADISHMERI PER TE GARANTUAR RREGULLAT, PERBALLUR ME PERHAPJEN E KORONA VIRUSIT, SHPETUAR JETE NJEREZISH; 3. JAM I SHQETESUAR PER DISA MIJERA TE ARDHUR TRE JAVET E FUNDIT NGA ITALIA KRYESISHT, KTHYER NE SHTEPITE E TYRE NE QYTET E VECANERISHT NE FSHAT; NA MIREKUPTONI, JU NUK MUND TE DILNI NGA SHTEPITE NE RRUGE, NE SHESHE QYTETI APO FSHATI, KAFENE ENDE TE PAMBYLLURA! CDONJERI NGA RASTET E EGZAMINUARA DERI TANI KA HISTORI UDHETIMI ME ITALINE APO KONTAKTESH ME NJEREZ TE KTHYER NGA ITALIA! NE NUK MUND TE LEJOJME TE INFEKTOHEN TE TJERE NJEREZ; JU DUHET TE RRINI NE SHTEPI PER 14 DITE ME RRADHE! POLICIA E SHTETIT TANI KA EMRAT, BASHKE ME ZYRTARET VENDORE DO TROKASE NE DYERT TUAJA E DO GARANTOJE QENDRIMIN TUAJ NE SHTEPI! KUSH DEL DO KETE 5000 EURO GJOBE, KUSH DEL SERISH DO NDALOHET NGA POLICIA! 4. ME SHQETESON SHUME FIERI; E PASHE SOT NEGLIZHENT, SHPERFILLES, RELATIVIZUES TE RREZIKUT QE ESHTE KUDO! DUHET TE NDRYSHOJE; FIERI ESHTE QARKU I DYTE I SHQIPERISE NGA POPULLSIA E EKONOMIA, I PARI PER EKSPORTET, ESHTE JETIK PER KETE VEND! FIERI DUHET TE VLERESOJE REALISHT RREZIKUN, DUHET TE ZBATOJE RREGULLAT, DUHET TE RRIJE NE SHTEPI! KAFENETE U MBYLLEN SOT, MBYLLUR DO TE RRINE! 5. PO AQ SHQETESIM KAM PER ZONAT RURALE KU KA SHUME PUNE E PAK VEMENDJE TEK LAJMET, NJOFTIMET, REGULLAT, NDALIMI! NJE PJESE E TE KTHYERVE NGA ITALIA JANE NE FSHTRA; DUHET TE RRINE PER 14 DITE NE SHTEPI! POLICIA DO TE GARANTOJE ME CDO KUSHT VETEKARANTIKIMIN E TYRE! 6. MIJERA BUJQ PO PUNOJNE SOT NE TOKA E SERA, PO PRODHOJNE, FURNIZOJNE ME PERIME TE FRESKETA QYTETET, TREGJET TONA, PO EKSPORTOJNE; PO MBJELLIN SERISH PA PUSHIM! SHUME MIRENJOHJE PUNETOREVE TE BUJQESISE KUDO NE MYZEQE

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb