Policia australiane ka shkatërruar me djegie rreth 1.5 ton lëndë narkotike, që ishte sekuestruar në operacione të ndryshme para se të arrinin te njerëzit dhe të shkaktonin dëme serioze te përdoruesit.

Droga e djegur ka një vlerë prej 1 miliard dollarësh dhe ajo përfshinte më shumë se 400 kg metamfetaminë dhe më shumë se 500 kg kokainë, të cilat u kapën nga policia gjatë dy viteve të fundit, u përpunuan nëpër gjykata dhe u ruajtën në mënyrë të sigurt.

Komandanti i Skuadrës së Krimit të Organizuar, mbikëqyrësi i detektivëve Robert Critchlow tha se droga do të kishte dalë në rrugë dhe do të kishte dëmtuar jetën e mijëra banorëve.

“Djegia e substancave të sekuestruara kryhet brenda një furre, duke i dhënë fund dëmit të mundshëm që këto barna mund të bëjnë në NSË dhe më tej jashtë vendit. Detektivët do të vazhdojnë të punojnë me agjencitë tona partnere të zbatimit të ligjit dhe njësitë tona të Komandës Shtetërore kundër Krimit për të eliminuar tregtinë e organizuar të drogës dhe për ta bërë shtetin tonë një vend më të sigurt,” tha ai.

235c78d3256a5a2bb3d006caea06c4836e4836e0
235c78d3256a5a2bb3d006caea06c4836e4836e0

Ngjarja vjen pasi Policia e Victorias hapi të enjten një operacion të madh të trafikut të drogës, duke sekuestruar kokainë me vlerë 20 milionë dollarë në një nga sekuestrimet më të mëdha të drogës në historinë e shtetit. Policia zbuloi 45 kg drogë, që u kontrabandua në Victoria nga Greqia e fshehur brenda një xhuboksi.

Sipas policisë australiane kokaina ishte markuar me numrin e famshëm të LeBron James si një reflektim i cilësisë së saj të lartë.

“LeBron 23 i referohet basketbollistit, mendoj se kjo është një lloj fushe shitjeje për këto sindikata”, tha inspektori i detektivëve të AFP, Mark McKiernan.

Ndërkohë, autoritetet australiane bëjnë me dije se drejtuesit e dyshuar të rrjetit të një sindikate shqiptare të krimit të organizuar janë tani pas hekurave, me dy burra të akuzuar për vepra të rënda të trafikut drogës dhe përballen me mundësinë e burgimit të përjetshëm.

Policia thotë se zbulimi duhet të jetë një paralajmërim për trafikantët e tjerë se sado i sofistikuar të jetë operacioni i tyre, autoritetet do t’i kapin ata. “Do të hasni në radarin tonë dhe ne do t’ju godasim”, tha McKiernan.

Për të parë videon KLIKONI KETU:

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb