LEZHE- Policia Rrugore në Lezhë ka penalizuar të gjithë shoferët që janë kapur në shkelje të rregullave të qarkullimit. Gjatë kontrolleve të ushtruar në autostradë janë vendosur 1379 gjoba, ndërsa në pranga janë vëne 6 shoferë.

NJOFTIMI I POLICISË
Janë konstatuar 2 raste të lëvizjeve në sens të kundërt në autostradë , duke u bërë burim aksidenti.
– Një mjet tip Kamion me drejtues shtetasin M.V. i cili në autostradën me drejtim lëvizje Tiranë – Lezhë, po lëvizte në sens të kundërt.
– Një mjet tip furgon me drejtues shtetasin Z.M.( i papajisur me leje drejtimi) i cili në autostradën me drejtim lëvizje Lezhë – Tiranë, po lëvizte në sens të kundërt.
Ndaj drejtuesit M.V. u vendos masa administrative pezullim i lejes së drejtimit bazuar në nenin 22 të Kodit Rrugor për shkeljen e nenit 174.1/A të Kodit Rrugor ” Lëvizje në sens të kundërt në autostradë”
ndërsa shtetasi Z.M. u arrestua pasi nuk ishte i pajisur as me leje drejtimi.
Konstatohet dhe ndëshkohet administrativisht për nenin 139 pika 5 të Kodit Rrugor, shtetasi B.B. i cili duke drejtuar mjetin tip Opel në autostradën Fushë Milot – Thumanë po bënte gara shpejtësie.
Arrestohen në flagrancë 6 shtetas dhe procedohen në gjendje të lirë 2 të tjerë për ” Drejtim mjeti pa leje drejtimi”, të konstatuar në Fushë Milot, në Shënkoll dhe Lezhë.
Vendosen në total 1379 masa administrative :
– 392 Masa për shpejtësi tej normave të lejuara
– 93 Masa për mospërdorim të rripit të sigurimit
-248 Masa për parakalim të gabuar
– 6 Masa për mospërdorim të kaskave mbrojtëse
– 82 Masa për përdorim telefoni gjatë drejtimit të mjetit
Ndërsa pjesa tjetër e masave administrative për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.
– Janë ndaluar administrativisht 16 mjete të cilat kanë rezultuar me detyrime administrative të pashlyera.
Janë tërhequr 220 leje drejtimi për ” Shpejtësi tej normave të lejuara” “Drejtim mjeti nën efektin e alkoolit”
Është menaxhuar pa ndërprerje fluksi i mjeteve gjatë pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout më data 12-13 Qershor e cila kaloi pa asnjë incident, korrombol apo aksident automobilistik.
Policia Rrugore e Lezhës do vazhdojë kontrolle të tilla, duke u kërkuar drejtuesve të mjeteve të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor dhe të mos bëhen burim aksidenti.
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb