Policia në Donetsk po kërkon dy vullnetarë britanikë të zhdukur nga rajoni.

Andrew Bagshaw, 48 vjeç dhe Christopher Parry, 28 vjeç, dihej për herë të fundit se kishin udhëtuar nga Kramatorsk në Soledar në orën 8 të mëngjesit të 6 janarit.

Policia në një deklaratë ka thënë se kontakti me ta ka humbur.
Oficerët në Donetsk kanë thënë se po kryejnë masa hetimore dhe operative për të përcaktuar vendndodhjen e personave të zhdukur.

Policia i ka kërkuar të gjithëve që i kanë parë dy personat të kontaktojnë.

Zoti Parry kishte kryer evakuime në Ukrainë, pasi fillimisht kishte dalë në Poloni me synimin për t’u bashkuar me ushtrinë e Ukrainës.

Ish-trajneri i vrapimit, i cili është me origjinë nga Cornwall, por kishte jetuar në Cheltenham, Gloucestershire, përpara se të transferohej në Ukrainë, i tha Sky News në dhjetor se automjeti 4×4 që ai arriti të blinte për të arritur në vende më të largëta dhe për të evakuuar më shumë qytetarë u godit nga një tank rus.

Pas përpjekjes për të evakuuar një çift rreth të 80-ave, të cilët ishin strehuar në bodrumin e një ndërtese, zoti Parry e përshkroi zonën në rajonin e Donetsk si “shumë të rrezikshme”.

Bagshaw ka lindur në Londër, por ka jetuar në Zelandën e Re përpara se të udhëtonte në Ukrainë, sipas New Zealand Herald.

Prindërit e tij Philip dhe Susan Bagshaw kanë thënë në një deklaratë: “Andrew është një person shumë inteligjent, me mendje të pavarur, i cili shkoi atje si vullnetar për të ndihmuar popullin e Ukrainës, duke besuar se kjo ishte gjëja moralisht e duhur për t’u bërë”.

Ata ishin veçanërisht mirënjohës për Kiwi K.A.R.E, një OJQ që punon me vullnetarë në Ukrainë.
Drejtori i Kiwi K.A.R.E Tenby Powell tha: “Andrew ka bërë punë të jashtëzakonshme”.

“Ai po shkon në zona që kanë qenë ose kanë qenë nën pushtim, duke ndihmuar të moshuarit të evakuohen nga ato zona.
Ai ka bërë punë të mrekullueshme në rrethana shumë të vështira dhe sfiduese”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb