Dy shpërthime metani në një minierë qymyri në Poloninë jugore vranë pesë persona dhe plagosën më shumë se 20, tha kryeministri polak. Shtatë të tjerë llogariten si të zhdukur.

Shpërthimi i parë ndodhi pak pas mesnate rreth 1,000 metra (3,000 këmbë) nën sipërfaqe në minierën Pniowek në Pawlowice, u tha kryeministri Mateusz Morawiecki gazetarëve jashtë ndërtesës së zyrës së minierës.

Morawiecki tha se një operacion shpëtimi filloi menjëherë, por një shpërthim i dytë ndodhi rreth tre orë pas të parit dhe komunikimi me disa nga shpëtuesit humbi.

Operacioni u pezullua për shkak të zjarrit dhe kushteve të rrezikshme. Ekspertët po vlerësonin mundësinë e rifillimit të misionit të shpëtimit.

Miniera, afër kufirit çek, operohet nga kompania minerare Jastrzebska Spolka Weglowa, ose JSW. Prokurorët kanë hapur një hetim .

Më shumë se 20 persona, përfshirë shpëtimtarët, u shtruan në spital me djegie të rënda, tha kryeministri. Mjekët në spitalin Siemianowice Slaskie, i specializuar në trajtimin e djegieve dhe viktimave të aksidenteve në miniera, thanë se disa nga pacientët kanë lëndime kërcënuese për jetën, duke përfshirë djegie në mushkëri dhe zona të tjera të trupit.

Ministri i Shëndetësisë Adam Niedzielski tha se një nga 5 të vdekurit ishte në mesin e 11 të plagosurve që u sollën në spitalin Siemianowice në gjendje më të rëndë. Të lënduarit e tjerë u dërguan në spitale të ndryshme në rajon.

Punëtorët e shpëtimit ishin midis viktimave të shpërthimeve, tha Morawiecki.

“Një tragjedi ndodhi këtu sot,” tha ai ndërsa u shprehu ngushëllime familjeve dhe theksoi natyrën e rrezikshme të punës së minierave të qymyrit.

Polonia mbështetet në qymyrin e saj dhe të importuar për pothuajse 70% të energjisë së saj, duke tërhequr kritika nga Bashkimi Evropian dhe organizatat mjedisore të shqetësuara për emetimet e CO2 dhe ndryshimet klimatike.

Shumica e minierave të qymyrit ndodhen në rajonin jugor të Silesisë. Shumë janë në rrezik të shpërthimeve nga çlirimi i papritur i metanit.

Qeveria njoftoi kohët e fundit se do të përfundojë importet e qymyrit nga Rusia deri në maj. Veprimi është pjesë e përpjekjes së Polonisë për të larguar varësinë nga burimet ruse të energjisë, por gjithashtu vjen si përgjigje ndaj pushtimit të Ukrainës nga Moska.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb