Kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha se spitalet në Poloni janë gati të presin rreth 10.000 ushtarë të plagosur ukrainas, nëse është e nevojshme.

Morawiecki vizitoi qytetin ukrainas Lviv.

“Tashmë presim dhe trajtojmë ushtarë të plagosur nga Ukraina. Shpresoj se lufta nuk do të ketë rezultat kaq të tmerrshëm, por ne jemi gati të pranojmë të paktën 10.000 ushtarë nëse është e nevojshme”, tha Morawiecki.

Siç tha ai, dhjetëra ushtarë ukrainas u trajtuan në spitale në shumë qytete polake.

“Do të bëjmë gjithçka për të trajtuar të gjithë ushtarët e plagosur nga Ukraina. Spitalet tona janë gati për këtë. Të shërohen dhe të kthehen në shtëpitë dhe fëmijët e tyre”, tha Morawiecki.

Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila filloi me sulmin rus më 24 shkurt, shkaktoi dënime ndërkombëtare, çoi në sanksione financiare kundër Moskës dhe inkurajoi eksodin e kompanive globale nga Rusia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb