Autoritetet polake kundërshtojnë fluksin masiv të emigrantëve nga vendet afrikane dhe të Lindjes së Mesme në BE, duke theksuar nevojën për të forcuar kufijtë, përfshirë në jug të BE-së, tha Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki në një konferencë për shtyp.

“Ne qëndrojmë për forcimin e kufijve, përfshirë kufirin jugor, për mbajtjen e masave të mëdha migratore, siç bëmë në kufirin lindor”, tha kryeministri polak.

Ai vuri në dukje se tema e migracionit do të diskutohet në samitin e ardhshëm të BE-së në fund të qershorit.

“Për sa kohë që qeveria Ligj dhe Drejtësi të jetë në pushtet, ne nuk do të lejojmë zbatimin e politikës së vendosjes ndaj nesh disa lloj kuotash migracioni, kuotash për refugjatët nga Afrika, Lindja e Mesme, nga Arabia, vendet muslimane. Qëndrimi ynë për këtë çështje është i paqartë”, tha kreu i qeverisë.

Polonia u përball me një krizë të rëndë migracioni në kufirin polako-bjellorusi në vjeshtën e vitit 2021, kur mijëra emigrantë u përpoqën të hynin në territorin polak. Në total, në vitin 2021, u regjistruan rreth 40,000 tentativa të emigrantëve të paligjshëm për të hyrë ilegalisht në Poloni nga Bjellorusia. Për gjithë vitin 2022 janë regjistruar 15700 tentativa të tilla.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb