Polonia ka thënë këtë mëngjes se mund të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë MiG në katër deri në gjashtë javët e ardhshme.

Kjo gjë u zbulua nga kryeministri polak Mateusz Morawiecki të martën.

Ukraina ka kërkuar avionë, kryesisht F-16 Fighting Falcons, për muaj të tërë, duke argumentuar se dispozita mund të prishë ekuilibrin në luftën me Rusinë.

Deri më tani, aleatët perëndimorë kanë refuzuar të furnizojnë ato, me SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar që të dyja sugjerojnë se çështja është jashtë diskutimit për momentin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb