Drejtori i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme ruse Sergey Naryshkin, ka thënë se Varshava po përshpejton përgatitjet për aneksimin e tokave në Ukrainën Perëndimore.

Kreu i Shërbimit të Inteligjencës, më tej shtoi se presidenti polak Andrzej Duda ka dhënë udhëzimet përkatëse për përgatitjen e menjëhershme.

Sipas tij Varshava synon të veprojë në mënyrë proaktive dhe këmbëngulëse për shkak të frikës së lartë se partnerë të lartë të NATO-s do të përpiqen të negociojnë me Moskën në dimër. Në të njëjtën kohë, marrëveshja mund të mos marrë parasysh interesat e ukrainasve dhe polakëve.

Megjithatë, Naryshkin paralajmëroi Varshavën kundër përpjekjeve të saj për të aneksuar territoret ukrainase.

Ai vuri në dukje se “historia është e mbushur me shembuj të hidhur të përplasjeve midis nacionalistëve polakë dhe ukrainas”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: