Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo kritikoi të enjten veprimet e Kinës në Azi në një takim me homologun e tij kinez për herë të parë këtë vit mes tensionit politik midis dy vendeve.

Pas takimit të diplomatit të lartë të Kinës, Wang Yi, Pompeo tha që të dy vendet dëshironin të përmirësojnë lidhjet duke filluar nga tregtia, sanksione amerikane mbi gjigantin e telekomit kinez Huawei, Tajvan dhe ujësjellësin e ngarkuar të Detit të Kinës së Jugut.

“Ne po punojmë me ta në shumë fronte,” tha Pompeo. “Por ne jemi gjithashtu shumë të sinqertë për vendet për të cilat shpresojmë se Kina do të sillet në mënyrën e duhur.”

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: